مزایا و معایب پنکه مه پاش

این روزها برای مصرف بهتر از منابع آب و انرژی، راهکارهای کار آمدی برای خنک سازی هوا در روزهای گرم تابستانی ارائه می‌شود. یکی از محبوبت‌ترین راهکارها، استفاده از سیستم‌های مه پاش یا پنکه رطوبت ساز در فضای باز است. در این مطلب مزایا و معایب پنکه مه پاش را با هم می‌خوانیم و بیشتر با این سیستم‌های خنک کننده آشنا می‌شویم.

مزایاو معایب پنکه مه پاش

حتما برایتان پیش آمده در فصل تابستان به پارک یا نقاط تفریحی رفته و یکی از این پنکه‌های مه پاش را دیده باشید. با نشستن در مجاورت این پنکه‌ها، متوجه خواهید شد که هوای خنک و تازه‌تری را احساس می‌کنید. فضای باغ رستوران، بالکن، ویلا یا هر فضای باز دیگری را می‌توانید در فصل گرما با پنکه‌های رطوبت ساز خنک کنید و از ماندن در فضای باز خود لذت ببرید.

پنکه مه پاش چطور هوا را خنک می‌کند؟

زمانی که مولکول‌های آب در هوا تبخیر می‌شوند، در واقع آب از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود.

برای کمک و تسریع این فرآیند، به میزان مشخصی انرژی یا گرما نیاز است. همین عمل تبخیر آب، باعث می‌شود دمای هوا در اطراف سیستم مه پاش خنک‌تر از جاهای دیگر باشد و در واقع هوا مطبوع شود.

این روش، دقیقا مشابه عملکرد خنک کردن بدن در برابر گرما است. به این صورت که بدن انسان دچار تعریق می‌شود و سپس، عرق شروع به خشک شدن یا تبخیر شدن می‌کند. از آنجایی که رطوبت برای خشک شدن نیاز به گرما دارد، دمای بدن کاهش یافته و بدن خنک می‌شود.

جالب است بدانید سیستم‌های خنک کننده مه پاش در صورت نصب و کارکرد صحیح قادر هستند دمای هوا را تا ۱- درجه سانتیگراد نیز خنک کنند.

مزایای پنکه مه پاش

این سیستم‌ها مصرف آب و انرژی بسیار پایینی دارند و تا حد زیادی باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی می‌شوند.

ممکن است فکر کنید چطور چنین چیزی امکان پذیر است و یا اینکه این سیستم‌ها آب زیادی مصرف می‌کنند. برای درک این مطلب باید بدانید؛ برای تولید یک کیلووات برق، ۲۵ گالن آب مصرف خواهد شد.

یک کولر گازی مرکزی در هر ساعت معادل ۳-۵ کیلووات انرژی مصرف می‌کند. در واقع برای هر ساعت کارکردن کولر گازی ۷۵ گالن آب مصرف خواهد شد. این در حالیست که در پنکه مه پاش، یک پمپ آب کوچک فقط ۲۵۰ وات انرژی استفاده می‌کند.

یک پمپ و نازل GPH در هر ساعت فقط ۱۶ گالن آب مصرف خواهد کرد که این مقدار در مقابل میزان مصرف یک کولر گازی واقعا کم است.

معایب پنکه مه پاش

در مورد استفاده از پنکه مه پاش در گلخانه‌ها یا فضاهای باز، می‌توانید سیستم مه پاش خود را مانند سیستم آبیاری قطره‌ای یا آبیاری باغ، زمستانه کنید. از آنجایی که خطوط اصلی آب اصولا از لوله‌های پلی اتیلن یا PVC تولید می‌شوند، این سیستم‌ها عمر مفید بسیار بالایی دارند. همچنین پنکه مه پاش، بسته به نوع و محل قرارگیری گیاهان، می‌تواند بهتر از سیستم آبیاری قطره‌ای عمل کرده و به تازگی و سرسبزی گیاهان کمک نماید.

و مهم‌تر از همه استفاده از پنکه مه پاش باعث می‌شود بدون توجه به گرما، از هوای مطبوع و خنک لذت ببرید.

معایب پنکه مه پاش

بسته به اندازه محیط و نوع سیستم مورد نیاز، قیمت پنکه مه پاش نیز متغیر است. اگر فشار آب در فضای مورد نظر شما خوب باشد، هزینه سیستم مه پاش نیز پایین است اما اگر به پمپ نیاز داشته باشید، باید این سیستم را با قیمت بالاتری خریداری نمایید.

یکی دیگر از معایب این پنکه‌ها، ناکارآمد بودن در مناطق بسیار مرطوب و شرجی است. چرا که عمل تبخیر آب به سختی صورت گرفته و امکان خنک ساختن فضا بسیار کمتر از مناطق معتدل و خشک است.

همچنین اگر شما در منطقه‌ای ساکن هستید که هوای معتدل بهاری و یا تابستان‌های کوتاهی دارد، ممکن است استفاده از این سیستم کارایی چندانی برایتان نداشته باشد.

آیا سیستم مه پاش جایگزین مناسبی برای کولر است؟

پس از دانستن مزایا و معایب پنکه مه پاش شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می‌توان این پنکه‌ها را جایگزین کولر آبی یا گازی کرد؟

اغلب افراد کولرهای گازی یا آبی را ترجیح می‌دهند اما این کولرها بسیار پرمصرف هستند. کولر آبی مصرف آب بالایی دارد و نیاز به نگهداری و سرویس منظم دارد. در مقابل کولرهای گازی نگهداری کمتری نیاز دارند اما برق زیادی مصرف می‌کنند و هزینه بالایی دارند.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، پنکه مه پاش بر خلاف کولر گازی یا آبی به نگهداری و سرویس دائمی نیاز نداشته و بسیار مصرف پایینی دارد.

البته لازم به ذکر است هزینه خرید پنکه مه پاش نسبت به انواع کولر بالاتر است اما با توجه به مصرف بالای آب و برق در کولر آبی و گازی، خرید و استفاده از سیستم مه پاش مقرون بصرفه‌تر می‌باشد.

پنکه مه پاش دارای فیلتر ضد غبار بوده و بوی نامطبوعی تولید نمی‌کند. همچنین در برابر نفوذ حشرات مقاوم بوده و بوی سیگار و دخانیات را جذب و فیلتر می‌کند. این عملکرد پنکه مه پاش بسیار بهداشتی است و یکی از مزایای این سیستم بشمار می‌رود.

بدنیست بدانید که پنکه‌های مه پاش بدلیل ایجاد رطوبت باعث رشد بهتر گیاهان و سرسبز شدن محیط خواهند شد بنابراین می‌توان گفت پنکه مه پاش یک گزینه ایده‌ال برای باغ یا ویلاست که هم موجب خنک شدن محیط شده و هم با تامین رطوبت محیط، سرسبزی و طراوت را ایجاد می‌کند.

پنکه مه پاش نسبت به دیگر سیستم‌های خنک کننده، فضای کمتری را اشغال می‌کند به همین علت برای هر نوع فضا با هر گنجایشی مناسب است.

این سیستم همچنین برای فضاهایی که فاقد سیستم تهویه هوا هستند نیز گزینه بسیار مناسبی است چرا که با ایجاد رطوبت و تبخیر آن، باعث کاهش دما و خنک شدن محیط و ایجاد هوای مطبوع و تازه می‌شود.

تک پارتیشن

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

آتشدان گازی یا هیزمی؟ + ۱۱ نکته فضاسازی

نصب یک فایر پیت یا آتشدان در فضای باز باغ بسیار جذاب خواهد بود و …